Kerékpártúra a megújult Hegyestű Geológiai Bemutatóhelyre

Balaton-Felvidék egyik legkülönlegesebb helyét látogattuk meg kerékpárral.

A februári hétvégén alig volt turista Zánka és Monoszló közötti vulkáni eredetű tanúhegyen, így kiélvezhettük a hely nyújtotta mindenen szépséget. A Balaton és vonzáskörzetében mindig akad olyan látnivaló, ami felfedezésre vár.

Táv: Zánkától kb 6 km a Geológiai Bemutatóhely

A megszokott balatoni kerékpárútról letértünk és tanúhegy felé vettük az irányt a kerékpárjainkkal. A 71-es főúton áthaladtunk és a Rákóczi utcán indultunk Monoszló irányába, majd a kereszteződésben balra fordultunk, ahogyan a tábla is jelezte. A csendes zánkai utcákon lelassult az élet a februári hétvégén. Egy-egy étterem, kávézó várta vendégeit, rajtunk kívül más bringással nem találkoztunk, így egyáltalán nem zavartuk meg a település nyugalmát.

Autós forgalom szinte alig volt, így kényelmesen kanyaroghattunk a tanúhegy felé. Nem kellett semmilyen GPS-t használni, mert biztonságosan tudtunk a kerékpáros, illetve a Geológiai Bemutatóhely tábláira hagyatkozni. Itt az elágazásnál nem kerülte el a figyelmünket az a figyelmeztető jelzés, hogy egy emelkedős szakasz vár ránk, ami nyomokban 10 % feletti meredekséget is tartalmaz.

Szerencsére nem olyan hosszú ez az erdős rész, így élvezhettük a fák közötti friss levegőt.

Érdemes bejárni ezt a lenyűgöző tanúhegyet, hiszen a Balatonra és a Káli-medencére pazar panoráma tárul.

A Hegyestű egy vulkán kürtőjének maradványa. A visszamaradt, közel 50 m magas bányafal felfedi számunkra a kb. 8 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét olvasható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján. A vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folytán sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. A látvány hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritkaságszámba megy.

Panoráma térkép segítségével azonosítottuk a Káli-medencét övező hegyeket. Így innen látható a Balaton, délről a Fonyódi-hegy, onnan nyugatra a Badacsony, a Gulács, a Keszthelyi-hegység, a Csobánc, a Fekete-hegy, a Boncsos-tető, a távolban még a Tátika is felismerhető.

A legmagasabb pontjára is felsétáltunk, mert onnan jól rálátni a Balaton kék vízére.

Még egy érdekessége van a helynek: A Hegyestű egyike azon magyarországi helyeknek, amely erős kisugárzása és különleges energiaharmonizáló ereje miatt évszázadok óta a gyógyulni, erősödni vágyók zarándokhelyének is számít. Ha szkeptikusak lennénk az ősi tanokkal szemben, akár állíthatnánk azt is, hogy a megkapó környezet, a hely végtelen nyugalma, a látvány az, amelytől egészségesebbnek érezzük magunkat.

Fotó Csodálatos Balaton

Ezután már csak egy gurulás várt ránk a kerékpárútra, hogy ismét a magyar tenger közlében tekerjünk. Még több kép a lélegzetelállító Hegyestűről a Csodálatos Balaton oldalán.

Kövess minket Instagramon!

Kövesd Instagram oldalunk a legfrissebb fotós tartalmakért!